Tüzük İdari Yapı Bildirimler
Üyelik İşlemleri Belgeler İrtibat
 
KKTCde Bilişim Suçları Arttı
Ana Sayfa
Tüzük
Mevzuat
İdari Yapı
Faaliyetler
Bildirimler
Basın
Üyelik İşlemleri
İrtibat

Belgeler
@bg.org.tr E-Posta Girisi

 
Sertifika Dogrulama


 
 
  ANA SAYFA > Haberler

KKTCde Bilişim Suçları Arttı

KKTC’de son günlerde artan sanal dolandırıcılık suçları sonrası Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği Kıbrıs Temsilcimiz ve Yönetim Kurulu Üyemiz Volkan Bilgiç bu konuda alınabilecek önlemlerden açıkladı.

 

 


Son günlerde oldukça artan sanal dolandırıcılık suçunun internet ve telefon gibi dijital ortamlarda insanların kişisel bilgilerinin ve paralarının çalınarak gerçekleştiğini belirten Bilgiç bu tarz durumların fark edilmesi durumunda yapılması gereken belli başlı şeylerden bahsetti. Hırsızların genellikle Polis ve jandarma kimliğine bürünerek kontör ve para talep etme, Bulgaristan’dan mağdur olduğunu iddia eden bayanların Türkiye’ye kaçmak için para talep etmesi, kendisine yüklü bir miras kaldığını ancak bunu almak için kendi ülkesinde ödemesi gereken paraya sahip olmadığı gibi metotları denediğini belirtti.
 
Dolandırıcıların ATM’lere yerleştirilen cihazlar ve yasadışı satın alınan datalar yardımıyla kurbanlarının bilgilerine kolayca ulaştıklarını da kaydeden Bilgiç, “Aboneliklerimizin olduğu kuruluşların ve firmaların bilgilerimizi çözüm ortağı diye adlandırdıkları alt firmalara vermesi de sanal dolandırıcıların ekmeğine yağ sürmektedir” dedi. Sanal dolandırıcıların ikna kabiliyeti yüksek ve insanların zayıf noktalarını yakalayan kişiler olduklarını belirten Bilgiç, “Sanal dolandırıcılar insanların zayıf yönlerini iyi tespit edebilen, ikna kabiliyeti yüksek kişiler. Bunlardan bir kısmının ise teknik bilgiye sahip eski görevleri nedeniyle insanlarla iletişimde uzman, görevlerinden çeşitli nedenlerle ilişiği kesilmiş eski güvenlik ve istihbarat personeli olduğu basına yansımıştı. Bu kişiler dolandırıcılık yaptıkları yöntemde nasıl bir yol izleneceğini ve insanları sanki gerçek bir olayın içerisinde olduğu izlenimini bildiklerinden ve ellerinde kişilere ait yeterli bilgiye sahip olduklarından mağdurları kolaylıkla ikna edebiliyorlar.
 
Örneğin mağdurları bir numaradan arayıp ikna edemediklerinde 155 ihbar hattından veya ilgili kurumun yetkilisiymiş gibi 444’lü numaradan da aradıkları savcılıklara yansıyan olaylardan görülmektedir” dedi.
Polis ve jandarma gibi güvenlik güçlerinin insanları 155 veya 156 gibi hatlardan değil kendilerine tahsis edilmiş olan sabit hatlardan arayabileceklerini söyleyen Bilgiç, “İlgili kurumlardan yapılan basın açıklamalarından da bilindiği gibi dışarıyı aramalara kapalı hatlar olup sadece gelen ihbarları alabilen hatlardır. Bu nedenle bu numaralardan yapılacak çağrılara itibar edilmeyip hemen yetkili mercilere ihbarda bulunulmalıdır” şeklinde konuştu.

Devlet kurumlarının ciddiyet gereği vatandaşlardan olan taleplerini sanal iletişim ortamlarından yapmayacaklarını belirten Bilgiç, “Sizin ile ilgili istisna da olsa hukuksal bir olayda sizin en yakın karakola, jandarmaya veya başka kolluk kuvvetlerine gitmeniz söylenir nadiren de olsa telefon ile yapılabilecek en büyük resmi talep budur. Sizden kesinlikle telefon üzerinden önemli bilgiler veya para talep edilemez. Sizin ile ilgili kişisel önemli bilgilerin paylaşılması talep edilemez. Çok gerekli ise ilgili kurumun en yakın irtibat noktası veya müdürlüğüne giderek işlem yapmanız istenir” şeklinde konuştu.

Sanal dolandırıcıların insanları araması durumunda paniğe kapılınmaması gerektiğini de kaydeden Bilgiç, “Öncelikle sakince karşınızdaki kişinin söylediklerini dinleyip anlamaya çalışın. Sizden telefon üzerinden isteyebilecekleri hiçbir kişisel bilginin olamayacağını hatırlayın. Başka kişiler ile irtibata geçmek için iletişim adresleri isterlerse kesinlikle vermeyin. Arandığınız tarih ve saati not edin ve emniyet güçlerine şikâyette bulunun. Banka hesaplarınız ile ilgili bir dolandırıcılık faaliyetinden şüphelenirseniz bankanızı arayıp konu hakkında bilgilendirme yapın, bir işlem yapılmış ise itiraz edip iptalini isteyin” dedi.


bg.org.tr • [email protected]